Lai labāk izzinātu un saprastu vilnas adījumu kopšanu, ir svarīgi izprast būtiskāko par pašu vilnu un tās šķiedras ieguvi. 

Vilnas veidi

Ir dažādu veidu vilna, ko plaši pazīst visā pasaulē. Tās ir:

Ÿ Mohēra - Angoras šķirnes kazu vilna.

Ÿ Kamieļu vilna - visvairāk iegūst Ķīnā un Mongolijā.

Ÿ Kašmirs - iegūst no pārsvarā Ķīnā audzētajām kašmira šķirnes kazām.

Ÿ Persijas kazu vilna - iegūst no Persijas kazām.

Ÿ ​​​​​​​Lamas vilna - iegūst no tā sauktā Dienvidamerikas kamieļa.

Ÿ ​​​​​​​Aplakas vilna - līdzīga lamas vilnai un iegūst arī Dienvidamerikā.

Tekstilrūpniecībā visvairāk lieto aitu vilnu. To audzē dažādās pasaules valstīs kā Austrālijā, Jaunzēlandē, Kazahstānā, Krievijā, Dienvidāfrikā, Argentīnā un arī Latvijā. Pēc aitas vilnas rupjuma to iedala:

Ÿ ​​​​​​​Smalkvilna

Ÿ ​​​​​​​Pussmalkā vilna

Ÿ ​​​​​​​Pusrupjā vilna

Ÿ ​​​​​​​Rupjā vilna

Atšķirības veidojas tieši pēc vilnas šķiedras vidējā diametra, viendabīguma vai neviendabīguma. Pēc iedalījuma atšķiras arī vienmērība šķiedrā. Rupjas aitas vilnas adījumos nereti ir izteikti redzama šī nevienmērība.

Vilnas iegūšana

Vilnas ieguve nebeidzas tikai ar aitas nocirpšanu. Tas ir garš un sarežģīts process, kurš sastāv no daudziem pirmapstrādes etapiem kā:

Ÿ ​​​​​​​Vilnas šķirošana - šķiro vilnu atkarībā no smalkuma, garuma, piemaisījuma daudzuma un krāsas.

Ÿ ​​​​​​​Tās irdināšana un kulstīšana - noteikti nepieciešams, lai visus dadzīšus no vilnas izkustinātu.

Ÿ ​​​​​​​Vilnas mazgāšana - vilnā mēdz sakrāties taukvielas, kas noteikti ir jāizmazgā.

Ÿ ​​​​​​​Karbonizācija - ar mazgāšanu visus dadzīšus un gružus no vilnas nevar izmazgāt, tāpēc to izšķīdināšanai tiek izmantota sērskābe.

Ÿ ​​​​​​​Vilnas žāvēšana - ja vilna rūpīgi netiek izžāvēta, tā glabāšanas laikā bojājas.

Ÿ ​​​​​​​Vilnas pakošana - pako ķīpās. 

Šie procesi apkopo tikai pašas vilnas apstrādi, lai to tālāk pārvērsu dzijā, filcēšanas materiālā vai dažādos pildījumam paredzētajos materiālos. Ja Tev likās, ka vilnas apstrāde jau ir garš process, tad pašas dzijas ieguves un savērpšanas process ir vēl ilgāks un tā izpildei nepieciešamas iekārtas trīs viesistabu garumā, kas iekļauj vilnas ķīpu irdināšanu un ķemmēšanu neskaitāmas reizes līdz ir iegūta plāna, plāna jēlvilnas kārta, ko griež strēmelēs un vērpj kopā. Ne velti rūpnīcas ir tik milzīgas ēkas!

Vilnas īpašības

Vilnas īpašības ir ļoti atkarīgas ne tikai no aitu šīrnes, dzimuma un vecuma, bet arī barošanas. Labi paēdusi aitiņa dos skaistākas un mehāniski izturīgākas šķiedras, kas pēc tam atspoguļojas adījumos. Dabīgi vilnas šķiedras ir baltā vai dzeltenīgi baltā krāsā. Visbaltāka vilna nāk no Jaunzēlandes, jo tur aitkopji savām aitiņām nereti mēdz uzvilkt mētelīšus gluži tāpat kā mazajiem rējējiem. Bet vilna var būt arī brūna vai melna.

Ÿ ​​​​​​​Vilnas šķiedras labi uzsūc mitrumu. Atbilstošos apstākļos tās var uzsūkt mitrumu līdz pat vienai trešdaļai no savas masas.

Ÿ ​​​​​​​Pie 130C šķiedras var sākt dzeltēt.

Ÿ ​​​​​​​Ķīmisko īpašību ziņā vilnas šķiedras ir izturīgas pret atšķaidītām skābēm, bet neizturīgas pret sārmiem. 

Ÿ ​​​​​​​Saules ietekmē tās mēdz zaudēt stiprību. 

Ÿ ​​​​​​​Vilnas šķiedrām ir ļoti labas siltumaizsardzības spējas. 

Vilnas kopšana

Saprotot cik daudz dažādu veidu var būt vilnai un cik patiesībā vilnas dzijas nokļūšana līdz adīšanai ir sarežģīts process, noteikti ir vērts apdomāt pareizu adījumu kopšanu. Kā būtiskākie norādījumi vilnas kopšanā, kas noteikti jāņem vērā ir:

Ÿ ​​​​​​​Vilnas adījumus mazgāt ne vairāk kā 30C temperatūrā. Tas attiecas gan mazgājot ar rokām, gan veļas mazgājamajā mašīnā. 

Ÿ ​​​​​​​Centrifūgā noteikti neizmantot maksimālo apgriezienu skaitu, jo tas viegli var deformēt adījumu. Vislabāk adījumu no veļas mazgājamās mašīnas izņem daļēji slapju. Ja adījumu mazgā ar rokām, tad nedrīkst ar visu spēku adījumu "izgriezt".

Ÿ ​​​​​​​Žāvējot vilnas adījumus ieteicams tos atstāt horizontālā stāvoklī, lai nenospiestā ūdens daudzuma masa "nevilktu" adījumu uz leju un to nedeformētu. 

Ÿ ​​​​​​​Vilnas adījumus drīkst gludināt. Ieteicams to darīt kamēr adījums vēl mitrs vai caur mitru, plānu lupatiņu vai marli. Gludināt ar tvaiku ar režīmu, kas uz gludekļa atzīmēts ar diviem punktiņiem. 

 

Mūsu Anritas piedāvājuma klāstā arī ir tīras vilnas izstrādājumi, kurus var apskatīt zemāk norādītajās saitēs:

Merino vilnas apmetnis

Merino vilnas apmetnis - bēšs

Aitas un alpakas vilnas apmetnis AUSEKLIS

Aitas un alpakas vilnas apmetnis KRUPĪTIS

Vilnas un apakas bērnu sedziņa HIPPO

- Anrita -