Senatnē daudzām grafiskajām zīmēm bija simboliska nozīme, dažiem rakstiem pat piedēvēja maģisku spēku. Raksti dažādās izpausmēs tika valkāti rotās, villainēs, jostās, sadzīves priekšmetos, cimdos un zeķēs. Senais latvietis uz rakstu zīmi nereti paļāvās tāpat kā uz burvestības vārdiem, ticēja tās nozīmei un sargājošajam spēkam gan ikdienā, gan svētkos. Šīs spēcīgās ticības dēļ ir radušies daudzi ticējumi, tautas dziesmas, teikas un nostāsti. Senajam latvietim visa dzīve griezās ap dažādām rakstu zīmēm. 

Vai pēc daudiem gadu desmitiem, senajām latvju rakstu zīmēm vēljoprojām tiek piedēvēta tikpat liela uzmanība un ticība tās spēkiem? Diemžēl nē! Simboliskā jēga ir zaudējusi savu ietekmi un bieži latvju raksta elements tiek izmantots tikai kā formāls rotājums, nepievēršot uzmanību tā vēsturiskajai nozīmei. Mēs pērkam dažādus izstrādājumus ar latvju rakstiem, nemaz nezinot vai tas ir Lietuvēna krusts, Ūsiņa vai Pērkona zīme.

Lai arī mazinājusies mūsu ticība maģiskajam, kas slēpjas latvju rakstu zīmēs, mēs nedrīkstam noniecināt un aizmirst mūsu senču vēsturisko mantojumu un tā skaisto nozīmi, kas latviešu tautu dara īpašu un unikālu. Valkājot izstrādājumus vai lietojot sadzīves priekšmetus ar latvju rakstu zīmēm, ir lietderīgi noskaidrot to maģisko nozīmi, kam tik stipri ticēja mūsu senči. Jo zinot šīs nozīmes, mēs spēsim būt vēl lepnāki par mūsu tautu, tās saknēm un simboliem. 

Mūsu adījumos izmantotās latvju rakstu zīmes:

 

OZozoliņa zīmeOLIŅA zīme, saukta arī par AKAS zīmi. Tā simbolizē pasaules pamatu. Piemīt spēcīgas aizsardzības spējas.Tā ir gudrības un izziņas simbols. OZOLIŅA zīmes pamatā ir SAULES KOKS, kur Saule gluži kā baltā krāsa – latviešiem ir arī augstāko ētisko vērtību simbols.

 

 

dieva krustsDIEVA KRUSTS (šķērsais), kas ir sakārtotības zīme un norāda uz kustību, aktivitāti. Dzīvības spēks, harmonija, radošs stāvoklis. Simbolizē darbību, dinamiku, laimi un materiālā un ideālā vienības simboliku. Raksts liecina par starpstadiju starp veco un jauno, starp pagātni un nākotni.

 

ūsiņšŪSIŅŠ, kas ir spēcīga aizsardzības zīme. Piešķir spēku un veiksmi ceļotājiem; dziedē un veicina komunikāciju. ŪSIŅŠ kā debesu gaismas dievība atnes gaismu un siltumu, atved dzimstošo Sauli, atslēdz durvis pavasarim un citādiem labumiem, kas saistās ar gaismas un siltuma atnākšanu.

 

jumis

 

JUMIS, kas ir zemes un tās auglības simbols, gaismas un svētības nesējs. JUMJA zīme simbolizē procesa pieaugumu. Šī zīme simbolizē arī dzīvības noslēpumu, kurā ietverta vīrišķā un sievišķā principa simbolika.

 

krupīša zīme

 

KRUPĪŠA zīme, kas ir zemapziņas un intuīcijas simbols. 

 

 

trejdeviņi

 

DEVIŅI jeb TREJDEVIŅI – veseluma zīme, kustības apzīmējums.

 

 

zalktisZALKTIS savā būtībā ir nemitīgi mainīgas un plūstošas kustības, gudrības un asa prāta izpausmju zīme. Tās struktūra uzsver divu savstarpēji papildinošu spēku jeb procesu sadarbību. ZALKŠA zīme ir kā dzīvības un atjautnotnes simbola būtības simbols, kur pati dzīvība pulsē. Šajā zīmē ir enerģētiskie poli, kas nemitīgi viens otru nosaka, uzlādē un atrodas dinamiski mainīgās harmoniskās attiecībās.

 

mēness zīmeMĒNESS zīme, ap kuru apvijas Zalktis. MĒNESS zīme simbolizē kāda procesa vienu pusi vai daļu, kā arī šī procesa pieaugumu vai dilšanu. Kā debesu spīdeklis MĒNESS dod gaismu ceļiniekam un pats tiek dēvēts par karavīru, sargātāju un bāreņu aizstāvi.

 

auseklisAUSEKĻA zīme akcentē gaismas dabu – tās universālo, dzīvinoši enerģētisko būtību. Šīs raksta zīmes horizontālo struktūru veido četru pušu telpa ar attiecīgi daudzveidīgām simboliskām nozīmēm, no kurām kā galvenās ir 4 debespuses, 4 gadalaiki, 4 mūža posmi.

 

Paldies, ka izlasīji šo rakstu! Lai veicas latvju rakstu zīmju izzināšanā!